NumAn2014 Conference in Numerical Analysis - Chania, Greece September 2-5, 2014
Home Invited Speakers Awards Workshops Presentations Publications Special Issue Venue Committees Contact Us
Important Dates Registration Registered Attendees Accepted Abstracts Program Travel Information Accommodation Social Program

Supporting Institutions

Sponsors

Conference in Numerical Analysis Logo

History

NumAn 2012
NumAn 2010
NumAn 2008
NumAn 2007
NumAn 2005

Photo Gallery


Conference Program
Conference Program

NumAn 2014 Conference Program and Speaker Schedule are also available in pdf-format.



NumAn2014 - CONFERENCE PROGRAM  ( UPDATED  August 29, 2014 )

Tuesday, September 2

08:00 - 09:30

Registration

09:30 - 09:50

Opening  Remarks

 

Plenary Session

Room  L2 , chair  I. Saridakis

09:50 - 10:15

Elias Houstis
Remembering Theo Papatheodorou

10:15 - 11:00

Athanassios S. Fokas
The interplay of the Concrete and General: from PDEs to Medical Imaging

 

11:00 - 11:30

Coffee break

 

Session 1

 

Workshop on Fokas Method

Room  L2

chair  A. Ashton

 

 

Room  L0

chair   V. Lisitsa

11:30 - 11:50

Beatrice PELLONI
Unified Tranforms and classical spectral theory of operators

 

Kailash PATIDAR
Robust numerical simulation of reaction-diffusion models arising in Mathematical Ecology

11:50 - 12:10

Anthony  ASHTON
Functional Analytic Framework of the Fokas Method for Elliptic Boundary Value Problems

 

Mohanmmed BENMIR
Multi-scale hybrid model of cell differentiation propagation as traveling waves

12:10 - 12:30

Athanassios  FOKAS
Numerical Solution of the Unified Transform for Linear Elliptic PDEs in Polygonal Domains

 

Vadim LISITSA
Sensitivity of the Domain Decomposition Method to Perturbation of the Transmission Conditions

12:30 - 12:50

Martin ARCIGA
Stochastic Riez-Fractional Partial Differential Equation with White Noise on the Half-Line

 

Seungil KIM
Domain decomposition method with complete radiation boundary conditions for the Helmholtz equation in waveguides

12:50 - 13:10

Maria HADJINIKOLAOU
Fokas method and Kelvin transforma-tion applied to potential problems in non convex unbounded domains

 

Zhihong LIU
Decreasing Computational Load by Using Similarity for Lagrangian Approach to Gas-solid Two-phase Flow

13:10 - 13:30

 

Svilen VALTCHEV
A Meshfree Method with Fundamental Solutions for Inhomogeneous Elastic Wave Problems

 

13:30 - 15:00

Lunch break

 

Session 2

 

Workshop on Fokas Method

Room  L2

chair  B. Pelloni

 

 

Room  L0

chair   E. Mathioudakis

15:00 - 15:20

Konstantinos KALIMERIS
Eigenvalues and eigenfunctions for the Laplace Operator

 

Maria Grazia RUSSO
Nystrom methods for two-dimensional Fredholm integral equations on unbounded domains

15:20 - 15:40

Anastassis SIFALAKIS
Fokas transform method for classes of advection-diffusion IBVPs

 

Maria Carmela De BONIS
Numerical evaluation of hypersingular integrals on the semiaxis

15:40 - 16:00

Kevin CROOKS
Two numerical implementations of the Fokas method for elliptic equations in a polygon

 

Wanyok ATISATTAPONG
Obviating the Bin Width Effect of the 1/t Algorithm for Multidimensional Numerical Integration

16:00 - 16:20

Elena LUCA
Solving Wiener-Hopf problems without kernel factorisation

 

Domingo  HERNANDEZ-ABREU
Splitting methods based on Approximate Matrix Factorization and Radau-IIA formulas for the time integration of advection diffusion reaction PDEs

16:20 - 16:40

Iasonas HITZAZIS
The Fokas Method and Initial-Boundary Value Problems for Multidimensional Integrable PDEs

 

Yiannis HADJIMICHAEL
Strong-stability-preserving additive linear multistep methods

16:40 - 17:00

 

Athanasios  BRATSOS
A modified predictor-corrector method for the generalized Burgers-Huxley equation

 

17:00 - 17:30

Coffee break

 

Session 3

 

Workshop on Medical Imaging

Room  L2

chair  G. Kastis

 

 

Room  L0

chair   K. Patidar

17:30 - 17:50

George KASTIS
Quantitative evaluation of SRT for PET imaging: Comparison with FBP and OSEM

 

Alexander SPIVAK
Successive approximations for optimal control in some nonlinear systems with small parameter

17:50 - 18:10

Athanassios  FOKAS
The definitive estimation of the neuronal current via EEG and MEG using real data

 

Antoine ZAMBELLI
Normalizations of the Proposal Density in Markov Chain Monte Carlo Algorithms

18:10 - 18:30

Rumen ULUCHEV
Approximations Using Radon Projection Data in the Unit Disc

 

Stanislav MAKHANOV
Curvilinear Grids for Five-Axis Machining

18:30 - 18:50

Enrico SCHIOPPA
Solving CT reconstruction with a particle physics tool (RooFit)

 

Luke UKPEBOR
Order 19-Rational Integrator

18:50 - 19:10

Raja  GUEDOUAR
Optimization of pre-recontruction restoration filtering for filtred backprojection reconstruction (FBP)

 

19:10 - 19:30

Konstantinos  SPANAKIS
Application of an image registration method based on maximization of mutual information

 

 

Wednesday, September 3

09:00 - 09:30

Info Desk

 

Plenary Session

Room  L2 , chair  A. Hadjidimos

09:30 - 10:15

Dimitrios NOUTSOS
Perron-Frobenius Theory - Some Extensions and Applications

10:15 - 11:00

Zhong-Zhi BAI
Scalable and Fast Iteration Methods for Complex Linear Systems

 

11:00 - 11:30

Coffee break

 

Session 1

 

Room  L2

chair  N. Bebiano

 

Room  L0

chair   A. Papini

11:30 - 11:50

Apostolos HADJIDIMOS
On the Solution of the Linear Complementarity Problem by the Generalized AOR Iterative Method

 

Alessandra PAPINI
Quadratic Penalty Methods for Shape from Shading

11:50 - 12:10

Guo-Feng ZHANG
A local preconditioned alternating direction iteration method for generalized saddle point problems

 

Aigul MANAPOVA
Numerical solution of Optimization problems for Semilinear Elliptic Equations with Discontinuous Coefficients and Solutions

12:10 - 12:30

F. OKULICKA / A. SMOKTUNOWICZ
Numerical stability of block direct methods for solving symmetric saddle point problem

 

Ioannis NIKAS
Efficient unconstrained optimization Multistart solvers using a self-clustering technique

12:30 - 12:50

Paris  VASSALOS
Essential spectral equivalence via multiple step preconditioning and applications to ill conditioned Toeplitz matrices

 

Drosos KOUROUNIS
Constraint handling for gradient-based optimization of compositional reservoir flow

12:50 - 13:10

Xue-Ping  GUO
Preconditioned derivative-free globally convergent Newton-GMRES methods for large sparse nonlinear systems

 

Maria ZAKYNTHINAKI
An improved model of heart rate kinetics

13:10 - 13:30

Yi-Ming BU
A recursive multilevel approximate inverse-based preconditioner for solving general linear systems

 

Jaime CARPIO / Juan Luis PRIETO
A local anisotropic adaptive algorithm to solve time-dependent dominated convection problems

 

13:30 - 15:00

Lunch break

 

15:00 - 15:20

NumAn2014   Group  Photo

 

Session 2

 

Workshop on Complex

Systems

Room  L2

chair  T. Bountis

 

Workshop on Multi-Physics, Multi-Domain Problems

Room  L0

chair   M. Vavalis

15:20 - 15:40

Tassos BOUNTIS
Complex Statistics and Diffusion in Nonlinear Disordered Particle Chains

 

Spyridon LYKOTHANASSIS
Application of a hybrid parallel Monte Carlo PDE Solver on rectangular multi-domains

15:40 - 16:00

Chris ANTONOPOULOS
Do Brain Networks Evolve by Maximizing Flow of Information?

 

Panagiota TSOMPANOPOULOU
Interface Relaxation Methods for the solution of Multi-Physics Problems

16:00 - 16:20

George KALOSAKAS
Modeling drug release kinetics

 

Aigli KORFIATI
Serial and Parallel Implementation of the Interface Relaxation Method GEO

16:20 - 16:40

Vassilios ROTHOS
Homoclinic chaos in a pair of parametrically-driven coupled SQUIDs

 

Ioannis ATHANASAKIS
Discontinuous Hermite Collocation and Runge-Kutta schemes for multi-domain linear and non-linear brain tumor invasion models

16:40 - 17:00

Giorgos KANELLOPOULOS
Granular Transport Dynamics: Numerics and Analysis

 

Nikolaos VILANAKIS
Solving discontinuous collocation equations for a class of brain tumor models on GPUs

 

17:00 - 17:30

Coffee break

 

Session 3

 

Workshop on Complex

Systems

Room  L2

chair  T. Bountis

 

Workshop on Multi-Physics, Multi-Domain Problems

Room  L0

chair   S. Lykothanassis

17:30 - 17:50

Panagiotis KONTOGIORGOS
An energy market stackelberg game solved with particle swarm optimization

 

Nikolaos BELLAS
Significance-Based Computing for Reliability and Power Optimization

17:50 - 18:10

I.  K.  MYLONAS
Perturbation Theory of Dark-Bright solitons in Bose-Einstein condensates

 

Christos ANTONOPOULOS
SOpenCL: An Infrastructure for Transparently Integrating FPGAs in Heterogeneous, Accelerator-Based Systems

18:10 - 18:30

Kyriaki ANTONIADOU
Continuation and stability deduction of resonant periodic orbits in three dimensional systems

 

Manolis MAROUDAS
Software Platforms for Multi-Domain Multi-Physics Simulations

18:30 - 18:50

Theodoros KOULOUKAS
A special class of integrable Lotka-Voltera systems and their Kahan discretization

 

Athanasios FEVGAS
Exploring the Performance of Out-of-Core Linear Algebra Algorithms in Flash based Storage

18:50 - 19:10

Helen CHRISTODOULIDI
Dynamical and statistical behavior of the Fermi-Pasta-Ulam model with long-range interactions

 

Manolis VAVALIS
On the Numerical Solution of Power Flow Problems

 

Thursday, September 4

09:00 - 09:30

Info Desk

Plenary Session

Room  L2 , chair  S. Gallopoulos

09:30 - 10:15

Michael VRAHATIS
Sign Methods for Imprecise Problems

10:15 - 11:00

Arieh ISERLES
Fast computation of the semiclassical Schrodinger equation

 

 

11:00 - 11:30

Coffee break

 

Session 1

 

Room  L2

chair  T. Taha

 

Room  L0

chair   C. Christara

11:30 - 11:50

Thiab  TAHA
Numerical simulations for 1+2 dimensions coupled nonlinear Schrodinger type equations

 

Christina CHRISTARA
Efficient GPU pricing of interest rate derivatives: PDE formulation and ADI methods

11:50 - 12:10

Pedro ANTUNES
Numerical Solution of the Magnetic Laplacian Eigenvalue Problem using Radial Basis Functions

 

Alexandros  KOURIS
Towards robust parallel solvers for tridiagonal systems for multiGPUs

12:10 - 12:30

Zheng-Jian  BAI
A Riemannian Newton algorithm for nonlinear Eigenvalue problems

 

Qian LI
Katservich Algorithm Based on Spherical Detector for Cone-Beam CT and the Implementation on GPU

12:30 - 12:50

Gulcin MUSLU
A Fourier Collocation Method for the Nonlocal Nonlinear Wave Equation

 

Nikolaos  NIKOLOUTSAKOS
Local Stiffness matrix calculations for FSI applications on multi-GPU systems

12:50 - 13:10

Minhyuk  KIM
An effective approach on finite-difference-time-domain method for quasi-static electromagnetic field analysis

 

Konstantinos  PETSOUNIS
MATLAB: Parallel and Distributed Computing using CPUs and GPUs

13:10 - 13:30

Saifon CHATURANTABUT
Nonlinear Model Reduction with Localized Basis for Two-Phase Miscible Flow in Porous Media

 

Niki  CHARALAMPAKI
CPU-GPU computations for MultiGrid techniques coupled with Fourth-Order Compact Discretizations for Isotropic and Anisotropic Poisson problems

 

13:30 - 15:00

Lunch break

 

Session 2

      Room  L2   chair  A. Delis     Workshop on Wave Breaking in Boussinesq-type Models

15:00 - 15:20

Vassilios DOUGALIS
Error Estimates for the Standard Galerkin-Finite Element Method for the Shallow Water Equations

15:20 - 15:40

Paola BACIGALUPPI
A 1D stabilized finite element model for non-hydrostatic wave breaking and run-up

15:40 - 16:00

Vadim  LISITSA
Combining Discontinuous Galerkin and Finite Differences Methods for Simulation of Seismic Wave Propagation

16:00 - 16:20

Evangelia FLOURI
Tsunami hazard and inundation for the northern coast of Crete

16:20 - 16:40

Maria KAZOLEA
A wave breaking mechanism for an unstructured finite volume scheme

16:40 - 17:00

Vassilios MANDIKAS
A MultiGrid accelerated high-order pressure correction compact scheme for incompressible Navier-Stokes solvers

 

17:00 -  17:30

Coffee break

  

Session 3

     Room  L2,  chair  A. Delis

 

17:30 -  17:50

Panagiotis CHATZIPANTELIDIS
On positivity preservation for finite element based methods for the heat equation

17:50 -  18:10

Andrea  SACCONI
On the comparison between fitted and unfitted finite element methods for the approximation of void electromigration

 

15:00 -  18:30

      Poster Session

 

 

Domingo BARRERA
Solving the Fredholm integral equation of the second kind by global spline quasi-interpolation of the kernel

Dimitris BOBOLAKIS
Efficient Solution of the Two-Dimensional Shallow-Water Equations using GPUs  (Poster View)

Maria GAITANI
Numerical Solution for Sparse Linear Systems that occur from the discretization of Boussinesq-type equations

Pedro GONZALEZ
Filling holes with geometric constraints

Maria Jose IBANEZ
Parameter determination in MOSFETs transitors based on Discrete Orthogonal Chebyshev polynomials

Agnieszka PRUSINSKA
Method for solving nonlinear singular problems

Miguel RODRIGUEZ
Multiresolution analysis for 3D scattered data sets

Paris STRATIS
Stochastic optimization for a problem of saltwater intrusion in coastal aquifers with heterogeneous hydraulic conductivity

Ewa SZCZEPANIK
Method for solving degenerate sub-definite nonlinear equations

Katerina TSAKIRI
A Numerical Model for the prediction of flooding in Water Rivers

 

18:30 -  20:45

Museum  -   Old Town  Guided Visit

21:00 -  23:00

Conference Dinner  (ANTIGONI TAVERN)

 

 

Friday, September  5

Session 1

Room  L2 , chair  N. Stylianopoulos

09:40 - 10:00

Nikos STYLIANOPOULOS
Inverse moment problems with applications in shape reconstruction

10:00 - 10:20

Ioannis DEMETRIOU
A Characterization Theorem for the Discrete Best L1 Monotonic Approximation Problem

10:20 -  10:40

Georgios  ZOURARIS
Finite element approximations for a linear stochastic Cahn-Hilliard-Cook equation

10:40 -  11:00

Dimitra ANTONOPOULOU
Finite elements for a class of nonlinear stochastic pdes from phase transition problems

 

11:00 -  11:30

Coffee break

 

Session 2

 

Room  L2

chair   G. Gravvanis

Room  L0

chair  L. Lopez

 

11:30 - 11:50

Natalia BEBIANO
Spectral inclusion regions for matrix pencils

Luciano  LOPEZ
Numerical techniques for sliding motion in Filippov discontinuous systems

 

11:50 - 12:10

Suzana FURTADO
Structured Strong Linearizations obtained from Fiedler Pencils with Repetition

Wutiphol SINTUNAVARAT
Approximate algorithm for single valued nonexpansive and multi-valued strictly pseudo contractive mappings in Hilbert spaces

 

12:10 - 12:30

George GRAVVANIS
On the numerical modelling and solution of multi-asset Black-Scholes equation based on Generic Approximate Sparse Inverse Preconditioning

Xi YANG
The WR-HSS Methods for Non-Self-Adjoint Positive Definite Linear Differential Equations and Applications to the Unsteady Discrete Elliptic Problem

 

12:30 - 12:50

Chuanqing GU
The Error Analysis of the Indirect Pade Method for Matrix Exponential

Efraim SHMERLING
Ziggurat Algorithm for Sampling from Bivariate Distributions

 

12:50 - 13:10

Zeng-Qi  WANG
Chebyshev accelerated preconditioned MHSS iteration methods for a class of block two-by-two linear systems

 

 

13:10 - 13:30

Christos FILELIS-PAPADOPOULOS
A comparative study on the effect of the ordering schemes for solving sparse linear systems, based on factored approximate sparse inverse matrix methods

 

 

 

 

13:30 - 14:00

Lunch break

 

Room  L2

chair  A. Hadjidimos / E. Gallopoulos

14:00 -  15:00

Closing  -   Exchanging Ideas

 

 

 


APNUM Special Issue:
(NEW!) The submission deadline has been extended to February 15, 2015.

Full papers presented at the Conference may be submitted for publication in a Special Issue of Applied Numerical Mathematics. Details for paper submission to this special issue are posted at the Special Issue page.

NumAn 2014 Awards (NEW!)

NumAn 2014 Program

NumAn 2014 Speaker Schedule

NumAn 2014 Conference Poster

Proceedings Volume:
Extended versions (4-6 pages) of the contributions accepted for presentation (lecture or poster) will be published in the Conference Proceedings and distributed at the conference.

Book of Abstracts:
The abstracts of all contributions (lecture or poster) will be published in the Book of Abstracts which is now available online (11.1MB). A printed version of this volume will be distributed at the conference.

Registration Fees:
Early Registration:
290 € (Euros)
Late Registration:
350 € (Euros)
Early Student Registration:
190 € (Euros)
Late Student Registration:
250 € (Euros)



home
/ invited speakers / awards / workshops / presentations / publications / special issue / conference venue / committees / contact us
important dates / registration / registered attendees / accepted abstracts / program / travel information / accommodation / social program
Copyright © 2009-2014